Umowa agencyjna – umowa na wyłączność

komentarze: 0 skomentuj

UMOWA
Niezwykle istotną kwestią, związaną z pracą modelki są umowy i kontrakty. Każda umowa powinna być dokładnie przeczytana przed podpisaniem.

Większość młodych dziewczyn zupełnie nie wie, co podpisuje. Nie orientują się ani w prawach modelek, ani w istotnych zapisach swoich umów.

Modelka, która posiada predyspozycje, zazwyczaj ma komfortową sytuację do tego aby wybrać sobie agencję oraz ma prawo do tego aby sprawdzić „jak jest” w danej agencji przed podpisaniem długoletniej umowy. To ważne, aby poczuć klimat jaki ogólnie panuje, zapoznać się z ekipą i zasadami.

UMOWA NA WYŁĄCZNOŚĆ zobowiązuje modelkę do oddania całkowicie swoich praw na określonych warunkach w umowie, np. odnośnie wizerunku, aby agencja w pełnym zakresie mogła ją reprezentować w branży.

Na określony czas,  modelka nie może współpracować z innymi agencjami, markami, osobami, które bezpośrednio kierują do niej ofertę. Po podpisaniu umowy zabrania się podawania swojego numeru telefonu, czy danych adresowych, np. gdy będzie uczestniczyć w castingach, czy innch zleceniach zorganizowanych przez agencję.

Są agencje w których nie jest wymagane podpisanie klauzuli o wyłączności, co oznacza, że modelka będzie mogła pracować jako freelancer, jednak wiąże się to z tym, że agencja będzie informować ja, np. o castingach w drugiej kolejności, lub nie jest w stanie zapewnić jej odpowiednich zleceń.  Każda agencja myśli perspektywicznie oraz zabezpiecza się tak przed sytuacją gdyby modelka zaszkodziła swojemu wizerunkowi i zmarnowała ich pracę.

PRZED PODPISANIEM UMOWY ZAPYTAJ O:

CZAS TRWANIA UMOWY

JAKA JEST PROWIZJA AGENCJI

DŁUG WOBEC AGENCJI
– Co jest naliczane jako dług
– Co się stanie z długiem przy rozwiązaniu umowy
– Jaka jest forma spłaty długu
– Czy dług jest oprocentowany? – Coś na zasadzie kredytu w banku…

WARUNKI ROZWIĄZANIA KONTRAKTU

ZGODA OPIEKUNA PRAWNEGO
Jeżeli modelka jest niepełnoletnia, wymagana jest zgoda i podpis opiekuna prawnego.  

FUKUMODELSGRAFIKA